Примери за вежбу

Пример 1. Написати програм који притиском на командно дугме ODREDI одређује и исписује збир свих парних бројева до броја n и свих непарних бројева до броја n. Број n је природан број, који корисник уноси.

Пример 2. Написати програм који притиском на командно дугме ODREDI одеђује и исписује n-ти степен броја x . Број n је природан број, а број x цео број. Ова два броја корисник уноси.

Пример 3. Написати програм који притиском на командно дугме ODREDI одеђује и исписује факторијел броја n, односно n!. Број n је природан број, који корисник уноси и за који важи 0 < n < 20 .

Пример 4. Написати програм који притиском на командно дугме ODREDI одеђује и исписује збир квадрата свих бројева између бројева m и n које корисник унесе. Бројеви m и n су природни бројеви за које важи 1< n < m < 20.

Пример 5. Написати програм који притиском на командно дугме ODREDI одеђује и исписује све троцифрене бројеве који су дељиви производом својих цифара.

Пример 6. ТАБЕЛИРАЊЕ ФУНКЦИЈЕ
Дата је функција f(x)=e^x+k*ln|sin(x)|, k је цео број такав да је |k| < 100. Функцију f(x) треба табелирати у низу еквидистантних тачака (подједнако удаљених) xo , x1 , ... , xn таквих да је xo =a, xn =b, 0 < a < b < 10 и n < 10. Написати програм који омогућава да се након притиска на командно дугме прихвате величине k, n, a и b које је корисник унео и прикаже на екрану одговарајућу табелу функције.

Пример 7. Написати програм који омогућава да се након притиска на командно дугме ODREDI прихвате позитивни цели бројеви m и n које је корисник унео и да се, затим, одреде и прикажу њихови NZS и NZD.

Пример 8. Написати програм који омогућава да се након притиска на командно дугме ISPITAJ прихвати цео број n ,n > 0, и одреди да ли је број n прост или није.

Пример 9. Написати програм који омогућава да се након притиска на командно дугме ODREDI прихвате цели бројеви a и b, такви да важи a,b > 0,a < b и да се затим за унети сегмент пронађе максимални збир квадрата бројева m и n, при чему мора да бде испуњен услов |n*n-m*n-m*m|=1.

Пример 10. Написати програм који на основу унетог броја месеца и дана у месецу године која није преступна одређује редни број одговарајућег дана у години ( од 1 до 365 )

Пример 11. Написати програм којим се тестира да ли је унет број Армстронгов.

Пример 12. Написати програм који ће из унетог броја избацити све непарне цифре

Пример 13. Написати програм који израчунава број добијен обртањем цифара унетог целог броја

Пример 14. Написати програм који за унет број израчунава цео део његовог корена.

Пример 15. Написати програм којим се надовезују цифре два унета цела броја..

Пример 16. Написати програм који умеће унету цифру на унету позицију унетог целог броја.

Пример 17. Написати програм који размењује прву и последњу цифру унетог целог броја.

Пример 18. Дефинишемо низ са xo =1, xn+1 =xn - (xn * xn -a)/2xn. Испитати чему тежи низ, за унети број а. Итеративни поступак зауставити када је |xn+1-xn| < 0.0001.