Kombinatorika


Predmet kombinatorike je raspoređivanje elemenata u konačnim skupovima i određivanje broja takvih raporeda. Koreni kombinatorike leže u drevnoj proslosti, u vremenu početka matematike i nauke uopšte. Tokom istorije, razvijala se sa drugim oblastima matematike. Bliže proučavanje je počelo u XVII veku kada su se kombinatorna pitanja postavljala u vezi sa igrama na sreću. Danas se koristi u raznim oblastima matematike, kao što su algebra, teorija brojeva, geometrija itd.
Pojmovi iz matematike koji se koriste u kombinatorici:
Neke osobine binomnog koeficijenta:
Pri rešavanju kombinatornih zadataka gotovo uvek se sreću osnovne kombinatorne konfiguracije kao sto su permutacije, varijacije i kombinacije.


Permutacije bez ponavljanja
Permutacija bez ponavljanja skupa A koji ima n elemenata je svaki niz u kome se tačno po jadanput pojavljuju svi elementi skupa A. Broj takvih permutacija iznosi P(n)=n!

Primer: Na kolina načina 4 osobe mogu stati u red?
Rešenje: Osobe možemo poređati u red na 4!=4*3*2*1=24 načina.

Permutacije sa ponavljanjem
Neka je dat skup od m elemenata A={a1, a2 ,…, am}. Svaki niz dužine k1+ k2+…+ km=n u kome se element a1 pojavljuje tačno k1 puta, elementar a2 tačno k2 puta itd. se naziva permutacija sa ponavljanjem tipa k1, k2km i njihov broje je 𝑛! / (k1!∗k2!∗..∗km!)

Primer: Koliko se različitih šestocifrenih brojeva može sastaviti od cifara iz 1,2,2,2,3,3?
Rešenje: Pošto su u pitanju šestocifreni brojevi n=6. Cifra 1 se pojavljuje jednom i zbog toga je k1=1, cifra 2 se pojavljuje 3 puta što znaci da je je k2=3, dok je je k3=2. Iz toga sledi da je ukupan broj jednak 𝑃 = 6! / 1!∗3!∗.2! .

Varijacije bez ponavljanja
Varijacija bez ponavljanja k-te klase skupa A od n elemenata je svaki niz k međusobrno različitih elemenata i broj takvih nizova iznosi Primer: Koliko ima trocifrenih brojeva koji se mogu obrazovati od cifara iz skupa A={1,2,3,4,5,6,7,8,9} tako da su sve cifre različite?
Rešenje: Potrebne su nam 3 cifre i zbog toga je k=3, ukupan broj elemenata skupa je 9, zbog toga je n=9. Potrebno je da izračunamo varijacije bez ponavljanja klase 3 skupa koji ima 9 elemenata i to će iznositi

Varijacije sa ponavljanjem
Varijacije k-te klase skupa A od n elemenata pri čemu se elementi mogu ponavljati nazivaju se varijacije sa ponavljanjem i važi Primer: Koliko ima trocifrenih brojeva koji se mogu obrazovati od cifara iz skupa A={1,2,3,4,5,6,7,8,9} ako znamo da se cifre mogu ponavljati?
Rešenje: Potrebne su nam 3 cifre i zbog toga je k=3, ukupan broj elemenata skupa je 9, zbog toga je n=9. Potrebno je da izračunamo varijacije sa ponavljanjem klase 3 skupa koji ima 9 elemenata i to će iznositi
Kombinacije bez ponavljanja
Kombinacija bez ponavljanja k-te klase skupa A koji ima n elemenata je svaki k-točlani podskup skupa A i iznosi
Primer: U kutiji je 7 lopti. Na koliko načina možemo izabrati 4 lopte?
Rešenje: Ukupan broj elemenata skupa je 7. Potrebne su nam 4 lopte. Iz toga zaključujemo da je n=7 i k=4. Lopte možemo odabrati na načina.

Kombinacije sa ponavljanjem
Ako se iz n-točlanog kupa A bira jedan po jedan element sa vraćanjem, i tako k puta, i ako nije bitan redosled, već samo koji element je i koliko puta izabran onda se rezultat izbora naziva kombinacija kte klase sa n elemenata sa ponavljanjem i iznosi
Primer: Na koliko načina turista od 10 razglednica može kupiti 3?
Rešenje: Ukupan broj razglednica je n=10, njemu se potrebne k=3 razglednice. Iz toga sledi da je ukupan broj načina jednak

_____________________________________________________________________________________________

Zadaci za vežbu: