Променљива

Пре него што кажемо нешто више о типовима података, потребно је одговорити на следеће битно питање.
Шта је променљива ? Променљиве су места у меморији у којима подаци могу привремено да се чувају да би програм могао да их користи. Оне имају ТИП, ИМЕ и ВРЕДНОСТ. Вредност променљиве може да се мења за време извршавања програма, због чега је и добила назив – променљива. Да би уопште могла да се употреби, променљива најпре мора да се декларише : њен тип мора да се наведе и мора јој се дати име. Тип променљиве дефинише дозвољени распон вредности које тај тип може да садржи, као и операције које могу да се обављају на датој променљивој.

Типом података дефинисан је :
- начин регистровања података у меморији
- скуп могућих вредности тих података
- скуп могућих акција над подацима

Име променљиве гради се на основу следећег правила :
Име је низ слова (великих и малих) енглеске abecede, знака за подвлачење ( _ ) и цифара. Име мора да почне словом или знаком за подвлачење. Према томе, примери имена променљивих су NazivPredmeta, ucenik1, Rezultat, radni_dan, _ime, ... док godisnje-doba, 1dan, ... нису и не могу бити имена променљивих.

Напомена: Важно је напоменути да C# (попут програмског језика C) разликује велика и мала слова тако да имена променљивих GodisnjeDoba и godisnjeDoba нису иста.

Именовање података у апликацијама и дефинисање типа података којем припадају постижемо декларацијом променљивих на следећи начин:

<ime tipa> <ime promenljive1>, …, <ime promenljiveN> ;

Декларација променљиве у програмском језику C# изгледа овако :

int a , b;
char p , q; 
У наредним поглављима ћемо видети које типове података означавају речи int и char.

Подаци су објекти који се обрађују у програмима. Основно обележје сваког податка је његов тип . Типови података одређују могуће вредности података и могуће операције које могу да се изводе над тим подацима. C# је строго типизиран језик, што значи да морамо додати тип података сваком меморијском елементу који користимо у програму. С обзиром да је C# модеран језик, он има велики број уграђених типова који долазе спремни за употребу у нашим сопственим програмима.
На наредним страницама видећемо који све типови података постоје и које се све операције могу вршити над њима.